Strona główna » Dokumenty » Statuty i regulaminy » Procedura postępowania w razie wypadku dziecka w szkole.

Procedura postępowania w razie wypadku dziecka w szkole.


Procedura postępowania w razie wypadku dziecka w szkole.
Nr ETAP PROCEDURY PODSTAWA
1. Procedura obejmuje i reguluje działania pracowników szkoły w sytuacji zaistnienia wypadku ucznia.
2. Procedura dotyczy:
1) dyrektor,
2) nauczyciele,
3) pracownicy niepedagogiczni.
3. Wypadek ucznia to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w czasie pozostawania ucznia pod opieką szkoły:
1) na terenie szkoły;
2) poza terenem Szkoły (wycieczki, wyjścia pod opieką nauczycieli).
3. Opis działań
I. Udzielenie pierwszej pomocy medycznej poszkodowanemu
1. Pracownik szkoły, który powziął wiadomość o wypadku ucznia niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy.
2. Udzielenie pierwszej pomocy w wypadkach jest prawnym obowiązkiem każdego. Jej nieudzielnie, szczególnie w odniesieniu do osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo ucznia, skutkuje sankcją karną.
II. Postępowanie w sytuacji zaistnienia wypadku lekkiego, nie wymagającego
interwencji lekarza (powierzchowne zranienia, otarcia naskórka, stłuczenia, itp.):
1. Po stwierdzeniu zdarzenia należy ucznia odprowadzić do gabinetu pielęgniarki szkolnej celem udzielenia pierwszej pomocy. Ucznia, który uległ wypadkowi o charakterze lekkim odprowadzić może inny uczeń lub pracownik obsługi szkolnej (sprzątaczka, konserwator itp.).
2. W razie nieobecności pielęgniarki ucznia należy odprowadzić do sekretariatu szkoły, gdzie pomocy udziela osoba mająca przeszkolenie w tym zakresie.
3. O zdarzeniu i jego przyczynach nauczyciel informuje dyrektora szkoły/wicedyrektora lub szkolnego koordynatora ds. bezpieczeństwa.
4. Jeżeli przyczyną zdarzenia była wadliwość lub niesprawność użytych narzędzi czy pomocy dydaktycznych nauczyciel natychmiast wycofuje je z użytkowania.
5. Osoba udzielająca pierwszej pomocy ma obowiązek upewnić się , czy uczeń nie jest chory na hemofilię lub cukrzycę , bądź inną chorobę mogącą w połączeniu z urazem stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia.
6. Zdarzenie powyższe nie wymaga wpisu do rejestru wypadków oraz spisania protokołu powypadkowego.
III. Postępowanie w sytuacji zaistnienia wypadku wymagającego interwencji lekarza:
1. Po stwierdzeniu, że wypadek któremu uległ uczeń wymaga specjalistycznej pomocy należy doprowadzić go do gabinetu pielęgniarki szkolnej lub wezwać ją na miejsca zdarzenia.
2. W razie nieobecności pielęgniarki szkolnej należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe a o zdarzeniu powiadomić rodziców (prawnych opiekunów), dyrektora szkoły i koordynatora do spraw bezpieczeństwa.
3. Do czasu przybycia pielęgniarki lub pogotowia ratunkowego osoby przeszkolone w udzielaniu pomocy przedmedycznej podejmują natychmiast niezbędne czynności ratujące zdrowie i życie ucznia.
4. W przypadku potrzeby pobytu ucznia w szpitalu należy zapewnić uczniowi opiekę w drodze do szpitala.
5. Dyrektor szkoły (lub upoważniony przez niego pracownik szkoły) powiadamia o wypadku:
1) rodziców (opiekunów) poszkodowanego;
2) pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy;
3) społecznego inspektora pracy;
4) organ prowadzący szkołę lub placówkę;
5) radę rodziców.
6. Celem ustalenia okoliczności wypadku dyrektor powołuje komisję badającą przyczyny jego powstania. Z prac komisji spisywany jest protokół , który musi zawierać wnioski mające zapobiec powstaniu podobnych zdarzeń w przyszłości.
7. Wypadek jest wpisywany do rejestru, a wnioski komisji są omawiane na posiedzeniu rady pedagogicznej przez szkolnego koordynatora ds. bezpieczeństwa.
IV. Postępowanie w sytuacji zaistnienia wypadku powodującego ciężkie uszkodzenie ciała lub ze skutkiem śmiertelnym:
1. W sytuacji, kiedy nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, a do czasu jego przybycia osoby przeszkolone w udzielaniu pomocy przedmedycznej podejmują natychmiast niezbędne czynności ratujące zdrowie i życie ucznia.
2. W przypadku potrzeby pobytu ucznia w szpitalu należy zapewnić uczniowi opiekę w drodze do szpitala.
3. Jeżeli w wyniku wypadku nastąpi zgon osoby poszkodowanej , nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne zabezpiecza miejsce zdarzenia i natychmiast wzywa na jego miejsce dyrektora szkoły.
4. Dyrektor (lub upoważniony przez niego pracownik szkoły) o wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym oprócz osób wymienionych w pkt. III.5. niezwłocznie zawiadamia:
1) prokuratora;
2) kuratora oświaty.
5. Do czasu przybycia policji teren wypadku pozostaje zabezpieczony tak, by było możliwe pełne ustalenie okoliczności i przyczyn zdarzenia.
6. Celem ustalenia okoliczności wypadku dyrektor szkoły powołuje komisję badającą przyczyny jego powstania. Z prac komisji spisywany jest protokół , który musi zawierać wnioski mające zapobiec powstaniu podobnych zdarzeń.
7. Wypadek jest wpisywany do rejestru, a wnioski komisji są omawiane na posiedzeniu rady pedagogicznej.
V. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, zawiadamia się niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.
VI. Jeżeli wypadek zdarzył się w czasie wyjścia, imprezy organizowanej poza terenem
szkoły, wszystkie stosowne decyzje podejmuje opiekun grupy/kierownik wycieczki
i odpowiada za nie.
Nr ETAP PROCEDURY PODSTAWA
VII. Zespół powypadkowy
1. W skład zespołu wchodzi współpracujący ze szkołą pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy szkolny koordynator ds. bezpieczeństwa oraz powołany społeczny inspektor pracy.
2. W składzie zespołu może uczestniczyć przedstawiciel organu prowadzącego, kuratora oświaty lub rady rodziców.
3. Przewodniczącym zespołu jest pracownik służby bhp, a jeżeli nie ma go w składzie zespołu – przewodniczącym zespołu zostaje szkolny koordynator ds. bezpieczeństwa lub inny wyznaczony przez dyrektora szkoły pracownik.Nr ETAP PROCEDURY PODSTAWA
PRAWNA
VIII. Postępowanie powypadkowe
1. Szkolny koordynator ds. bezpieczeństwa sporządza notatkę ze zdarzenia zawierającą:
1) dane poszkodowanego;
2) miejsce i czas zdarzenia;
3) rodzaj urazu i jego opis (na podstawie pozyskanej opinii lekarskiej);
1) formy udzielonej pomocy;
2) godzinę powiadomienia matki/ojca ucznia o wypadku;
3) ewentualną godzinę odbioru dziecka ze szkoły w dniu zdarzenia;
4) dane osoby sprawującej nadzór nad poszkodowanym;
5) dane świadków wypadku;
6) opis zdarzenia uwzględniający:
a. wyjaśnienia poszkodowanego ucznia;
b. wyjaśnienia/informacje świadków wypadku;
c. wyjaśnienia osoby sprawującej nadzór nad poszkodowanym;
d. zapis z monitoringu;
7) w przypadku wypadku wymagającego interwencji lekarza (wezwanie pogotowia ratunkowego) do notatki dołącza się szkic lub fotografię miejsca wypadku;
8) w przypadku rozbieżności wyjaśnień do notatki dołącza się pisemne oświadczenia poszkodowanego, świadków i osoby sprawującej nadzór nad poszkodowanym.
2. Na podstawie notatki współpracujący ze szkołą pracownik służby bhp sporządza protokół powypadkowy nie później niż w ciągu 14 dni od daty uzyskania zawiadomienia o wypadku – protokół powypadkowy podpisują członkowie zespołu oraz dyrektor szkoły.
3. Przekroczenie 14 dniowego terminu może nastąpić w przypadku, gdy wystąpią uzasadnione przeszkody lub trudności uniemożliwiające sporządzenie protokołu w wyznaczonym terminie.
4. W sprawach spornych rozstrzygające jest stanowisko przewodniczącego zespołu; członek zespołu, który nie zgadza się ze stanowiskiem przewodniczącego, może złożyć zdanie odrębne, które odnotowuje się w protokole powypadkowym.
5. Protokół powypadkowy podpisują członkowie zespołu oraz dyrektor szkoły po jego sporządzeniu.
6. Jeżeli do treści protokołu powypadkowego nie zostały zgłoszone zastrzeżenia przez rodziców ucznia poszkodowanego postępowanie powypadkowe uznaje się za zakończone.
7. Protokół powypadkowy sporządza się w trzech egzemplarzach, dla:
1) poszkodowanego,
2) szkoły/placówki, która przechowuje go w dokumentacji powypadkowej wypadku ucznia,
3) organu prowadzącego lub kuratora oświaty (na żądanie).
8. Z treścią protokołu powypadkowego i innymi materiałami postępowania powypadkowego zaznajamia się:
1) poszkodowanego pełnoletniego;
2) rodziców (opiekunów) poszkodowanego małoletniego.
PRAWNA
IX. Składanie zastrzeżeń do protokołu powypadkowego
1. W ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu powypadkowego osoby, którym doręczono protokół, mogą złożyć zastrzeżenia do ustaleń protokołu (są o tym informowani przy odbieraniu protokołu).
2. Zastrzeżenia składa się przewodniczącemu zespołu: ustnie i wtedy przewodniczący wpisuje je do protokołu lub na piśmie.
3. Zastrzeżenia mogą dotyczyć w szczególności: niewykorzystania wszystkich środków dowodowych niezbędnych dla ustalenia stanu faktycznego, sprzeczności istotnych ustaleń protokołu z zebranym materiałem dowodowym.
4. Zastrzeżenia rozpatruje organ prowadzący szkołę.
5. Po rozpatrzeniu zastrzeżeń organ prowadzący szkołę może: zlecić dotychczasowemu zespołowi wyjaśnienie ustaleń protokołu lub przeprowadzenie określonych czynności dowodowych, powołać nowy zespół celem ponownego przeprowadzenia postępowania powypadkowego.
4 Dokumentacja
X. Dyrektor szkoły prowadzi rejestr wypadków oraz wskazuje prawidłowe zachowania i odstępstwa od niniejszej procedury, informuje o wnioskach i podjętych działaniach profilaktycznych zmierzających do zapobiegania analogicznym wypadkom.
XI. Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 737).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.).
3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U.z 2009 r. Nr 105, poz. 870



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:
- osoby:



Typ dokumentu: Statuty i regulaminy
Autor informacji: Dyrektor szkoły
Informację wprowadził: Magdalena Włodarczyk
Opublikowany dnia: 2018-03-02
Wprowadzony do BIP dnia: 2018-03-05
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie




Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.